Ultrapravicová média řízená úzkou skupinou kapitalistických korporací, v čele s tzv. „veřejnoprávními“ médii, dlouhodobě a velmi promyšleně šíří ve společnosti přesvědčení, že mít v politickém spektru současného státu komunistickou stranu je něco zcela nenormálního a že Česká republika je v tomto ohledu přinejmenším v rámci Evropy naprostým unikátem. To je také jediným možným zdůvodněním neustále se vracejících plků na téma, zda by měla nebo neměla být KSČM u nás zakázána. Pojednává se o tom, jako kdyby zákaz komunistické strany byl něčím v zahraničí zcela samozřejmým, kdyby se náhodou někde nějaká objevila.
Pravda je taková, že komunistické strany fungují, až na zcela ojedinělé případy typicky svou rozlohou a počtem obyvatel marginálních zemí, všude na světě. Naprosto běžné také je, že se jedná o strany parlamentní a nejde o nic nevídaného, když jsou i součástí vládní koalice, a to i v zemích evropských (v současné době se jedná o Portugalsko, Srbsko a Řecko, v nedávné minulosti pak byly komunistické strany u vlády ve Francii, Itálii a Bulharsku). Ve světle této pravdy se pak úvahy o zákazu komunistických politických stran v ČR jeví jako motivované jediným – eliminací komunistické politické síly tam, kde má obyvatelstvo zkušenost se životem v socialismu a zná jeho výhody.
Níže najdete příklady komunistických stran v různých zemích podle regionů včetně odkazů na jejich webové stránky, které můžete pro zajímavost navštívit; uvidíte, že weby jsou živé, aktuální, strany fungují. Když si pár odkazů proklikáte, zjistíte také, že komunistické strany v západní Evropě zcela běžně používají symboly, za které by se u nás člověk obával uvěznění, nebo aspoň lynče ze strany ultrapravicovými médii zmanipulovaných jedinců.
Seznam je průběžně rozšiřován a upřesňován. Zpočátku budou uvedeny pouze dominantní strany, posléze budou doplňovány i ty méně významné v daných zemích – není totiž pravidlem, že v jedné zemi je pouze jedna komunistická strana, spíše naopak.