Připomínáme si 10. 8. 2018

Před 390 lety se krátce po zahájení své první plavby potopila zbrusu nová švédská válečná loď Vasa. Roku 1956 byl vrak lodi na dně Baltského moře v pozoruhodně zachovalém stavu objeven, o pět let později vyzvednut a nyní je vystaven ve vlastním muzeu ve Stockholmu.


Před 225 lety bylo v Paříži založeno světoznámé muzeum Louvre


Před 150 lety se narodil německý propagátor a organizátor vzducholodní dopravy Hugo Eckener, pokračovatel hraběte Ferdinanda von Zeppelina


Před 145 lety zemřel slovenský spisovatel, básník, novinář a osvětový pracovník Peter Kellner-Záboj Hostinský, redaktor Štúrových Slovenských národních novin


Před 90 lety se narodila česká sportovní gymnastka Věra Růžičková, olympijská vítězka v soutěži družstev žen (1948). Do soutěže nastoupila jako náhradnice za Elišku Misákovou, která v místě konání her náhle onemocněla dětskou obrnou a v době konání závodu v londýnské nemocnici zemřela.


Před 90 lety se narodil přední český malíř a grafik Vladimír Komárek


POZOR: O tomto se nesmí mluvit!

Před 75 lety začaly v Moskvě vycházet Československé listy, časopis československých občanů v Sovětském svazu


Před 45 lety zemřel sovětský a polský generál Stanisław Popławski


Před 40 lety zemřel československý filmový archivář, historik a publicista Myrtil Frída


Před 10 lety zemřel vynikající československý hokejový obránce František Tikal


Před 10 lety zemřel uznávaný český biolog Josef Reischig


Před 5 lety zemřel český defraudant a politik František Dohnal. V letech 1991–1998 byl starostou Jihlavy, 2000–2004 hejtmanem Kraje Vysočina a 2005–2012 prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Úřad musel opustit po pravomocném odsouzení za zneužití pravomoci úřední osoby. Jednalo se o člena strany KDU-ČSL, politického křídla nejzločinnější organizace v historii lidstva – katolické církve.


Před 5 lety zemřel maďarský nacistický válečný zločinec László Csatáry. Přestože byl v roce 1948 v Československu odsouzen k trestu smrti, spokojeně žil dlouhá desetiletí pod falešnou identitou v Kanadě, posléze se dokonce vrátil do Budapešti. Měl na svědomí deportaci 15.700 košických Židů do Osvětimi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *