Připomínáme si 31. 7. 2018

Před 165 lety se narodila česká spisovatelka Teréza Nováková, představitelka realismu a tzv. venkovské prózy a aktivní členka ženského emancipačního hnutí.


Před 125 lety se narodil český generál a právník Bohuslav Ečer. Byl profesorem mezinárodního trestního práva, členem Komise Spojených národů pro vyšetřování válečných zločinů, předsedou československé delegace u Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku pro potrestání válečných zločinců a soudcem Mezinárodního soudního dvora v Haagu.


Před 100 lety se narodil americký biochemik Paul D. Boyer, laureát Nobelovy ceny za chemii za objasnění mechanismu syntézy ATP (1997, společně s Johnem E. Walkerem a Jensem Ch. Skouem). Zemřel letos 2. června.


Před 65 lety se narodil český ekonom Vladimír Dlouhý, jedna z mimořádně kontroverzních ústředních postav rozkradení státního majetku a devastace národního hospodářství (současným režimem zpravidla označovaných jako privatizace a ekonomická transformace) probíhajících po státním převratu v roce 1989

Připomínáme si 30. 7. 2018

Před 200 lety se narodila britská spisovatelka Emily Brontëová


Před 155 lety se narodil Henry Ford, americký průkopník automobilového průmyslu


Před 120 lety zemřel významný německý politik Otto von Bismarck, sjednotitel Německa


Před 115 lety se narodil významný československý novinář a ilegální odbojový pracovník Vojtěch Dolejší. Behěm 2. světové války působil aktivně v odboji a byl vězněn. Po Vítězství pracujícího lidu byl postupně šéfradaktorem periodik Práce, Rudé právo, Tvorba a Květy. V letech 1950-1963 byl předsedou Svazu československých novinářů.


Před 115 lety začal v Bruselu a v Londýně II. sjezd Ruské sociálně demokratické dělnické strany, který schválil program formulovaný Vladimirem Iljičem Leninem.


Před 80 lety začalo v Košicích zasedání slovenského národního vedení KSČ, které zorganizovalo mohutnou protifašistickou manifestaci. Dvoudenní akce se zúčastnil i soudruh Klement Gottwald.


Před 80 lety se narodil sovětský veslař Vjačeslav Ivanov, trojnásobný olympijský vítěz ve skifu (LOH 1956, 1960 a 1964) a mistr světa (1962)


Před 70 lety se narodil španělsko-francouzský herec Jean Reno


Před 65 lety se narodil sovětský kosmonaut Alexandr Balandin


Před 50 lety se narodil polský atlet Robert Korzeniowski, čtyřnásobný olympijský vítěz ve sportovní chůzi (LOH 1996, 2000 a 2004 na 50 km, LOH 2000 na 20 km)


Před 45 lety se narodil vynikající švédský hokejista Markus Näslund


Před 40 lety zemřel italský generál, vzduchoplavec, konstruktér a objevitel Umberto Nobile


Před 15 lety byla po 65 letech ukončena sériová výroba úspěšného automobilu Volkswagen Typ 1, známého pod názvem Brouk

Připomínáme si 29. 7. 2018

Před 225 lety se narodil Ján Kollár, česky píšící slovenský básník, jazykovědec a historik, jeden z čelních představitelů českého a slovenského národního obrození


Před 170 lety vypukly v Irsku v souvislosti s Velkým irským hladomorem mimořádně rozsáhlé rebelie pro anglické nadvládě


Před 120 lety se narodil Isidor Isaac Rabi, americký fyzik původem z rakousko-uherské Haliče, laureát Nobelovy ceny za fyziku za rezonanční metodu pro zjišťování magnetických vlastností atomových jader (1944)


Před 135 lety se narodil italský fašistický diktátor Benito Mussolini


Před 105 lety zemřel Tobias Michael Carel Asser, nizozemský právník, laureát Nobelovy ceny míru za vytvoření Stálého rozhodčího soudu (1911, společně s Alfredem Friedem).


Před 105 lety se narodil německý válečný zločinec Erich Priebke


Před 95 lety se narodil Miroslav Fára, jeden z nejvýznamnějších českých plastických chirurgů


Před 95 lety se narodil britský bubeník Jim Marshall, zakladatel jedné z nejpřednějších značek hudebních zasilovačů a aparatur Marshall Amplification


Před 70 lety byly v Londýně zahájeny XIV. letní olympijské hry. Konaly se po dvanáctileté přestávce způsobené 2. světovou válkou.


Před 60 lety byl v USA založen Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA)

Připomínáme si 28. 7. 2018

Před 200 lety zemřel Gaspard Monge, francouzský přírodovědec, matematik a revoluční politik. Je označován za otce deskriptivní geometrie.


Před 140 lety se narodil Josef Kratochvíl, český mineralog, petrolog a geolog


Před 120 lety zemřel Leopold von Dittel, rakouský lékař moravského původu, zakladatel urologie


Před 75 lety proběhla největší vlna bombardování Hamburku v rámci operace Gomora. Celkem bylo během operace usmrceno nejméně 40 tisíc lidí a dalších asi 750 tisíc přišlo o střechu nad hlavou.


Před 50 lety zemřel německý chemik Otto Hahn, laureát Nobelovy ceny za chemii za objev jaderného štěpení těžkých atomových jader (1944). Je označován za jednoho z otců jaderné chemie.


Před 10 lety zemřela česká spisovatelka Milena Lukešová

Připomínáme si 27. 7. 2018

Před 185 lety se narodil český spisovatel a básník Gustav Pfleger Moravský


Před 170 lety došlo k do té doby největšímu železničnímu neštěstí v Českých zemích – lokomotivě nákladního vlaku z Bohumína do Vídně za jízdy mezi stanicemi Hulín a Napajedla explodoval kotel. Z šestičlenné posádky lokomotivy čtyři železničáři nepřežili.


Před 100 lety zemřel český geodet a politik František Novotný


Před 85 lety vypukla v Liptovském Mikuláši stávka kožedělníků a zedníků na protest proti záměrům na snížení podpor v nezaměstnanosti


Před 65 lety byla podepsána Dohoda o neútočení na Korejském poloostrově. Příměří vzniklé na základě této dohody fakticky ukončilo 3 roky trvající Korejskou válku.


Před 35 lety byla v Praze-Uhříněvsi naměřena do té doby absolutně nejvyšší (dnes druhá nejvyšší) teplota vzduchu na území České republiky: 40,2 °C. Rekord vydržel 29 let, překonán byl až 20. 8. 2012 v Dobřichovicích: 40,4 °C.

Připomínáme si 26. 7. 2018

 

Před 110 lety byl v USA založen Federální úřad pro vyšetřování (FBI)


Před 75 lety se narodil Mick Jagger, britský rockový hudebník, herec, skladatel a člen hudební skupiny The Rolling Stones


Před 65 lety začala útokem na kasárna Moncada kubánská socialistická revoluce vedená soudruhem Fidelem Castrem. Revoluční hnutí proto přijalo pojmenování Hnutí 26. července. Jedná se o státní svátek Kuby.


Před 55 lety postihlo jugoslávské město Skopje (dnes hlavní město Makedonie) zemětřesení o síle 6,9 stupňů Richterovy škály. Jedná se o jedno z nejničivějších zemětřesení v historii regionu – bilance dosahovala 1078 mrtvých, 3383 zraněných a sto až dvě stě tisíc lidí bez domova. Zničeno bylo na 75 – 80 % zástavby celého města.

Připomínáme si 25. 7. 2018

Před 230 lety dokončil Wolfgang Amadeus Mozart svou Symfonii č. 40 g-moll (přehrát lze zde)


Před 75 lety byl svržen fašistický režim v Itálii


Před 45 lety odstartovala z kosmodromu Bajkonur sovětská sonda Mars 5, která se stala čtvrtou družicí Marsu


Před 40 lety se narodila Louise Brownová, první člověk, který vzešel z oplodnění ve zkumavce

Připomínáme si 24. 7. 2018

Před 235 lety se narodil Simón Bolívar, venezuelský generál a politik, jeden z hlavních představitelů jihoamerického boje za nezávislost


Před 170 lety předložil poslanec Hans Kudlich ze Slezska v říšském sněmu návrh na zrušení poddanství


Před 75 lety britská armáda zahájila operaci Gomora – sérii náletů, které těžce poničily Hamburk. Při operaci, která skončila až v listopadu, bylo celkově použito kolem 9 tisíc tun výbušnin, které usmrtily přes 30 tisíc obětí a zničily kolem 280 tisíc budov.


Před 5 lety došlo k havárii vysokorychlostního vlaku u Santiaga de Compostela ve Španělsku. Zahynulo nejméně 79 lidí a více než 160 jich bylo zraněno.

Připomínáme si 23. 7. 2018

Před 175 lety zemřel český malíř a kreslíř Antonín Mánes, otec Josefa Mánese


Před 140 lety zemřel Karel Rokytanský, česko-rakouský lékař, filisof a politik


Před 50 lety zemřel Henry Hallett Dale, anglický farmakolog a fyziolog, laureát Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství (1936 za výzkum role acetylcholinu při přenosu vzruchu v nervové soustavě, společně s Otto Loewim)


Před 20 lety vypukly po přívalových deštích ve východních Čechách záplavy, během nichž zahynulo 6 lidí (sedmý při dopravní nehodě v souvislosti se záchrannými pracemi)


Před 10 lety zemřel Kurt Furgler, švýcarský politik a trojnásobný švýcarský prezident v letech 1977, 1981 a 1985 (Švýcarsko volí prezidenta vždy na období jednoho kalendářního roku)

Připomínáme si 22. 7. 2018

Před 175 lety se narodil český spisovatel a právník Antal Stašek, vlastním jménem Antonín Zeman, otec Ivana Olbrachta


Před 170 lety začalo za úšasti 138 českých poslanců ve Vídni první zasedání Ústavodárného říšského sněmu. V říjnu muselo být zasedání z důvodu vypuknutí další vlny revoluce přerušeno a pokračovalo v listopadu v Kroměříži – poté se pro ně ujal název Kroměřížský sněm.


Před 100 lety vypukla v Handlové na Slovensku stávka horníků a jejich žen, při jejímž potlačení četníci zastřelili podle různých zdrojů dva až čtyři lidi


Před 60 lety zemřel ruský spisovatel, satirik a dramatik Michail Zoščenko


Před 20 lety byla uvedena do funkce menšinová vláda ČSSD v čele se současným prezidentem České republiky, soudruhem Milošem Zemanem


Před 15 lety byl armádou USA v zájmu imperialistických korporací na území suverénního státu sprostě zavražděn nevinný 14letý irácký chlapec Mustafa Husajn.

Společně s jeho otcem Kusajem a strýcem Udajem, syny tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna, ho zastřelili bez mandátu OSN příslušníci armády USA z rozkazu tehdejšího amerického prezidenta George Bushe ml., jednoho z nejodpornějších válečných i civilních zločinců všech dob.

Čest světlé památce obětí této zavrženíhodné vraždy nevinného dítěte a jeho nejbližších a nekonečná hanba americkému imperialismu!!!


Před 7 lety zemřelo 77 lidí při útoku norského neonacistického šílence Anderse Behringa Breivika v hlavním městě Norska Oslu a na ostrově Utöya